Aspekty.pl

Portal opinii

Kim są najbogatsze rodziny na świecie?

4 min read

Jak mówi powiedzenie: „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”. Są jednak przypadki świadczące o tym, że jeszcze lepiej niż na rodzinnym zdjęciu można wyjść na rodzinnym biznesie. W 2020 roku na Bloomberg.com opublikowano listę 25 najbogatszych rodzin na świecie.

Lista Bloomberga nie zawiera majątku kontrolowanego przez jednego spadkobiercę czy tworzonego głównie tylko przez jedno pokolenie, dlatego na liście nie ma Jeffa Bezosa ani Billa Gatesa. Rodziny, których źródło bogactwa jest zbyt rozproszone lub nieprzejrzyste, aby je wycenić, również nie zostały uwzględnione. By załapać się na taką listę, rodzina musi być w posiadaniu majątku o wartości co najmniej 29 miliardów dolarów.

Pandemia nie powstrzymała najbogatszych rodzin na świecie przed powiększaniem swoich fortun. W ciągu ostatniego roku najbogatsza rodzina ‒ Waltonowie ‒ powiększała swój majątek o 25 miliardów dolarów, czyli zarabiali oni prawie trzy miliony dolarów na godzinę. Waltonowie zawdzięczają swój sukces głównie głowie rodziny ‒ Samowi Waltonowi, który w 1962 roku założył znaną amerykańską sieć supermarketów Walmart. Od tego czasu firma stała się największym sprzedawcą detalicznym na świecie pod względem przychodów. Ich majątek wynosi obecnie 215 miliardów dolarów ‒ to o 95 miliardów dolarów więcej niż w przypadku drugiej najbogatszej rodziny. Po śmierci Sama w 1992 roku, jego majątek przejęła trójka dzieci ‒ Alice, James i Rob. Teraz trio jest współwłaścicielem około połowy Walmarta.

Na drugim miejscu jest amerykańska rodzina Mars. Ich nazwisko większości osób może się kojarzyć z nazwą popularnych batonów czekoladowych i jest to dobry trop. Mars Incorporated, której właścicielem jest rodzina Marsów zajmuje się produkcją i sprzedażą czekolady, dań gotowych, napojów, jedzenia dla zwierząt, oraz gum do żucia i słodyczy cukrowych. Mars, Twix, Snickers, M&M’s, MilkyWay, Skittles, Dove, Pedigree, Whiskas ‒ to chyba najbardziej znane z marek należących do Mars Incorporated. Historia rodzinnej fortuny zaczęła się w 1911 roku, gdy Frank C. Mars rozpoczął produkcję słodyczy w swojej kuchni w Tacoma, w stanie Waszyngton. Ich majątek w 2020 roku wynosił 120 miliardów dolarów.

Podium zamyka trzecia amerykańska rodzina – Kochowie, z majątkiem o wartości 109,7 miliarda dolarów. Początek ich bogactwa ma źródło w firmie naftowej założonej przez Freda C. Kocha. Po śmierci Freda w 1967 roku firmę odziedziczyło jego czterech synów ‒ Frederick, Charles, David i William. Po rodzinnej kłótni Frederick i William opuścili firmę, a Charles i David zaczęli budować gigantyczny konglomerat przemysłowy znany jako Koch Industries. Bracia Charles i David są znani z dużego wsparcia dla libertariańskich i konserwatywnych think-tanków oraz przekazywania darowizn na kampanie kandydatów Partii Republikańskiej.

Warto też wspomnieć o rodzinie z największym majątkiem, która nie pochodzi z USA, czyli będących na czwartym miejscu ogólnego zestawienia – Al Saudach. Ta arabska rodzina królewska posiada majątek o wielkości 95 miliardów dolarów i kontroluje 1/5 wszystkich zasobów ropy naftowej na świecie. Od 2015 roku głową rodziny jest król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud. W 2020 roku rodzina ta była bliska przejęcia angielskiego klubu piłkarskiego Newcastle United.

Najwyżej z europejskich rodzin, na szóstym miejscu, sklasyfikowana została francuska rodzina Hermès, znana z luksusowego domu mody założonego przez Thierry’ego Hermèsa w 1837 roku. Majątek tej rodziny to 63,9 miliarda dolarów.

Najwięcej rodzin zbudowało swoje bogactwo w sektorze usług konsumenckich, aż 8 z 25. Na drugim miejscu pod tym względem jest przemysł – 4 z 25. Stany Zjednoczone to kraj, z którego pochodzi najwięcej z listy najbogatszych rodzin, dokładnie 9. Co ciekawe, tyle samo najbogatszych rodzin pochodzi z całej Unii Europejskiej.

Lista 25 najbogatszych rodzin na świecie:

MiejsceRodzinaFirmaMajątek (w mld dol.)SektorLokalizacja
1WaltonWalmart215Usługi konsumenckieBentonville, USA
2MarsMars120Dobra konsumpcyjneMcLean, USA
3KochKoch Industries109,7PrzemysłWichita, USA
4Al SaudNie dotyczy95PrzemysłRijad, Arabia Saudyjska
5AmbaniReliance Industries81,3PrzemysłMumbaj, Indie
6HermèsHermès63,9Usługi konsumenckieParyż, Francja
7WertheimerChanel54,4Usługi konsumenckieParyż, Francja
8Johnson (Fidelity)Fidelity Investments46,3FinansowyBoston, Nowy Jork
9Boehringer, von BaumbachBoehringer Ingelheim45,7Opieka zdrowotnaInglheim, Niemcy
10AlbrechtAldi41Usługi konsumenckieNadrenia, Niemcy
11ThomsonThomson Reuters40,6KomunikacjaOntario, Kanada
12Hoffmann, OeriRoche38,8Opieka zdrowotnaBazylea, Szwajcaria
13MulliezAuchan38,4Usługi konsumenckieLille, Francja
14Cargill, MacMillanCargill38,1PrzemysłMinneapolis , USA
15Johnson (SC)SC Johnson37,3Usługi konsumenckieRacine , USA
16Van Damme, De Spoelberch, De MeviusAnheuser-Busch InBev36,8Dobra konsumpcyjneBelgia
17QuandtBMW34,7Usługi konsumenckieMonachium, Niemcy
18CoxCox Enterprises33,1KomunikacjaAtlanta, USA
19RausingTetra Laval32,9MateriałyLondyn, Wielka Brytania
20NewhouseAdvance Publications31KomunikacjaNowy Jork, , USA
21ChearavanontCharoen Pokphand Group30,7Brak jednego głównegoBangkok, Tajlandia
22FerreroFerrero30,5Dobra konsumpcyjneAlba, Włochy
23KwokSun Hung Kai30,4NieruchomośćHongkong
24PritzkerHotele Hyatt29,6Usługi konsumenckieChicago, , USA
25LeeSamsung29Brak jednego głównegoSeul, Korea Południowa

Kamil Matys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *