Aspekty.pl

Portal opinii

Kim jest Ben Shapiro?

6 min read

Ma zaledwie 37 lat, ale już należy do najbardziej rozpoznawalnych komentatorów politycznych w USA. Na spotkania z nim na największych amerykańskich uczelniach przychodzą tysiące studentów. Prywatnie ortodoksyjny żyd, z dumą noszący jarmułkę, a także szczęśliwy ojciec i mąż. Ma rosnące grono fanów, a jego codziennych programów na żywo słuchają dziesiątki tysięcy ludzi.

Kropla w oceanie

Żeby lepiej zrozumieć fenomen Bena Shapiro trzeba najpierw zwrócić uwagę na to, że wychowywał się w Kalifornii, stanie którego największe miasta zdominowane są politycznie i kulturowo przez lewicę, a on sam jest konserwatywnym (dokładniej libertariańskim) przedstawicielem prawicy. Dodatkowo bardzo mała grupa amerykańskich żydów identyfikuje się z konserwatyzmem, tak jak Shapiro. Jego religijna rodzina wyglądała na tym tle jak konserwatywna kropla w lewicowym oceanie. To, że udało mu się bronić to. w co wierzył wynika prawdopodobnie w dużej mierze z jego nieprzeciętnej inteligencji. Nie każdy podczas szkolnych lat potrafi przeskoczyć dwie klasy, a potem zakończyć studia z wyróżnieniem. Żeby to osiągnąć Shapiro musiał udawać, że ideologicznie blisko mu do lewicy. Na studiach pisał prace pod tezę, jakiej wymagano, dostawał świetne oceny, a kiedy już zakończył edukację mógł wyrazić swoją prawdziwą opinię, bo żaden profesor nie mógł mu już zaszkodzić. Podobną taktykę polecał studentom obawiającym się prześladowań za konserwatywne poglądy.

Zasady moralne wyniósł z domu i żyje nimi na co dzień – podczas jednego ze spotkań ze studentami zachęcał do zachowania czystości seksualnej w związku do czasu zawarcia małżeństwa. Mówił to z własnego doświadczenia – ani on, ani jego żona nie mieli wcześniej żadnych kontaktów seksualnych. Wielokrotnie powtarzał, jak ważne jest dla dzieci posiadanie zarówno matki, jak i ojca, i jak niszczący wpływ na psychikę ma wychowywanie w rozbitych rodzinach.

Krytykując postulaty radykalnego feminizmu, powiedział: „Ruch feministyczny nie mylił się mówiąc, że mężczyźni zachowują się jak świnie. Mylił się mówiąc, że kobiety, też powinny się tak zachowywać (…) Małżeństwo było dla kobiet najlepszą z możliwych rzeczy. Wspaniałą rzeczą także dla mężczyzn. Kształtuje ich, cywilizuje, uczy, jak bronić swojej rodziny, troszczyć się o ludzi i myśleć o innych – nie tylko o sobie i swoim pokoleniu. (…) Wszelkie badania pokazują, że kobiety mają lepsze pożycie w stałym związku, a głupoty, które czytacie w „Cosmo” o spaniu ze 100 facetami i byciu seksualnie szczęśliwym to po prostu to: zwykłe bzdury”[1].

Polityka na co dzień

Jego program „The Ben Shapiro Show” nadawany jest od niedzieli do piątku. Można go opisać krótko: precyzja wypowiedzi na poważne tematy łączona z poczuciem humoru. Daje to piorunujące efekty w postaci rosnącego zainteresowania show wśród młodych Amerykanów. Shapiro mówi szybko, zwykle dłuższymi wypowiedziami. W przeciwieństwie do wielu internetowych komentatorów w zasadzie nie potrzebuje wulgaryzmów, żeby dobitnie wyrazić swoje zdanie.

Widzowie i słuchacze najwyraźniej doceniają jego styl wypowiedzi: kwiecisty, pełen kultury i wyraźnych sądów wartościujących. Nie jest sam. Candace Owens, Michael Knowles czy Andrew Klavan to jego współpracownicy, których programy dostępne są na stronie Daily Wire.

Shapiro mówi o polityce, codziennie komentując najnowsze wydarzenia. Dla głupich pomysłów nie ma litości. Porusza gorące tematy ze sfery religii, gospodarki czy kultury popularnej. Często mówi o wolności wypowiedzi i dostępu do broni. Mówi o rzeczach, które stanowią nowość w dyskursie medialnym: np. czy biologiczny mężczyzna może uważać się za kobietę, czy w imię poprawności politycznej należy wprowadzić cenzurę, gdzie leży granica wolności słowa? Mówi o wychowaniu dzieci, kulturalnej wymianie poglądów między ludźmi o różnych wartościach, aborcji, prawach kobiet. Na swoje długie, niedzielne wywiady zaprasza licznych gości, jak znany psycholog Jordan Peterson, dziennikarz Tucker Carlson, czy publicysta Douglas Murray.

Bada wszystko dokładnie. A przede wszystkim, jak na prawnika przystało, zadaje dużo niewygodnych i precyzyjnych pytań, mających wyjaśnić skomplikowane zagadnienia. Łatwo przez to dociera do sedna i daje słuchaczom poczucie odkrycia prawdy, bądź motywu działania polityków i biznesmenów.

Jest gotów rozmawiać z prawicą, lewicą i tymi, którzy nie chcą być włączani do tych grup.

Był uczestnikiem wielu debat. W czasie jednej z nich na pytanie: „Jak możesz twierdzić, że rasizm nie jest czynnikiem napędzającym nierówności dochodowe?, odpowiedział: „Bo nie ma nic wspólnego z rasą, a wszystko z kulturą. Wytłumaczcie mi, czemu czarnoskóre dzieci nie kończą liceum? Wytłumaczcie czemu strzelają do siebie o wiele częściej niż białe? Wytłumaczcie czemu 13% ludności odpowiada za 50% zabójstw? Dlaczego tyle czarnych siedzi w więzieniach za poważne przestępstwa? Jeśli to nie ma nic wspólnego z kulturą, czemu odsetek samotnych matek w czarnej społeczności skoczył z 20% do 70% w czasie, kiedy ruch praw obywatelskich poczynił olbrzymi postęp. Czy Ameryka dziś jest bardziej rasistowska niż w 1960 roku, a jeśli tak, to jak to się stało?[2]

Żegnaj La La Land!

Niedawno opuścił Los Angeles i przeniósł siedzibę swojej firmy do Tennessee. Jak przyznał było to spowodowane fatalnym zarządzaniem miastem przez lewicowych polityków. Shapiro tłumaczył, że Kalifornia zamieniła się w piekło. Los Angeles nie karze drobnych przestępstw, nie sprząta ulic, na których jego dzieci mogą nadepnąć na igły pozostawione przez narkomanów, których chroni prawo, a policja nie reaguje na częste przejawy agresji i zagrożenie życia.

Gdziekolwiek jest, tam zawsze broni wartości judeo-chrześcijańskich, krytykuje totalitarne zapędy niektórych polityków, chcących ograniczyć wolność wyznania i słowa. Opiera się na wartościach wynikających z amerykańskiej konstytucji. Jednocześnie jako libertarianin sprzeciwia się ingerowaniu państwa w życie osobiste obywateli np. zawieranie małżeństwa. Według niego państwo nie powinno zmuszać żydów, katolików, czy muzułmanów do udzielania ślubów parom tej samej płci, choć samo małżeństwo tego typu nie powinno być zabronione.

Shapiro walczy z mitami. Jak stwierdził nie ma czegoś takiego jak kultura gwałtu na amerykańskich uczelniach, czy systemowy rasizm wobec osób innych niż białe. Pozostaje mi tylko polecić jego stronę i wspomniany show. To siła logiki, z której można się wiele nauczyć, a sam program to kopalnia wiedzy o zmianach zachodzących w Stanach Zjednoczonych.

https://www.dailywire.com/

https://www.dailywire.com/show/the-ben-shapiro-show

Damian Koniarek


[1] https://www.youtube.com/watch?v=ILUkWyGfuJA&t=39s&ab_channel=TheDailyWireTheDailyWire, data dostępu 29.05.2021.

[2] https://www.youtube.com/watch?v=qSmiZCQP58o&ab_channel=BenShapiroBenShapiroZweryfikowano data dostępu 29.05.2021.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *