Aspekty.pl

Portal opinii

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Na co zwrócić uwagę?

2 min read

Publiczny system opieki zdrowotnej nie funkcjonuje najlepiej, co wiadomo od dawna. Dlatego stworzenie swojego własnego, małego prywatnego „systemu” opieki zdrowotnej może okazać się niezwykle pomocne.

Pamiętajmy, że istnieje wiele rodzajów prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Tutaj skupimy się na ubezpieczeniu zawieranym w formie indywidualnej, które pokrywa wydatki związane z wystąpieniem poważnych chorób jak np. nowotwory.

Na szczęście ubezpieczenia zdrowotne w Polsce stają się coraz bardziej popularne[1], co zwiększa ofertę dostępną na rynku. W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to, czy dane ubezpieczenie wypłaca określoną kwotę czy też finansuje za ubezpieczonego koszty leczenia (w kraju czy zagranicą). W danym planie ubezpieczeniowym mogą być też dostępne te dwie opcje jednocześnie. Pamiętajmy też, że ubezpieczenia zdrowotne funkcjonują jako uzupełnienie ubezpieczeń na życie.

Osoba zainteresowana takim produktem powinna zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, takich jak:

  • okres ochrony ubezpieczeniowej. Od niego zależy, do kiedy będzie aktywna taka ochrona. Może ona trwać np. do 65 roku życia ubezpieczonego, krótszy lub dłuższy okres.
  • zakres ubezpieczenia. Ubezpieczyciel może oferować np. wariant podstawowy (z mniejszą ilością chorób) lub rozszerzony. Jeśli ktoś obawia się szczególnie określonej choroby (np. boreliozy), powinien zwrócić szczególną uwagę, czy znajduje się ona w poszczególnym wariancie ubezpieczenia.
  • wysokość składki. Zależy ona od stanu zdrowia i wieku ubezpieczonego, ale także od okresu ochrony czy wysokości sumy ubezpieczeniowej. Może być ona np. stała w całym okresie obowiązywania umowy lub progresywna tzn. rosnąca co pewien okres wraz z wiekiem ubezpieczonego.

Dla uproszczenia można przyjąć, że chcąc zawrzeć takie ubezpieczenie należy liczyć się z miesięcznymi wydatkami rzędu 100-200 zł. Wszystko zależy tutaj od sytuacji, naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Takich wydatków nie należy jednak traktować jako zło konieczne, ale jako oszczędność czy uwolnienie od widma znacznych wydatków w przyszłości i nieefektywności polskiej służby zdrowia. Wydatek kilku tysięcy złotych rocznie jest bowiem niczym w porównaniu z kilkudziesięcioma czy kilkusettysięcznymi rachunkami za leczenie z własnej kieszeni. I to właśnie jest największa zaleta prywatnego ubezpieczenia. Właśnie do takich „zadań” nadaje się ono najlepiej.

Każda kolejna osoba, która decyduje się na takie rozwiązanie znacznie ułatwia sobie i przyszłość, i teraźniejszość, gdyż żyje w mniejszym stresie. Dodatkowo rozwija w sobie poczucie odpowiedzialności, a to jest najbardziej godne pochwały.

Łukasz Jasiński

Źródło ilustracji: Pixabay.com


[1] Więcej na ten temat pisałem tutaj: https://mises.pl/blog/2021/05/18/jasinski-rozwoj-rynku-prywatnych-ubezpieczen-zdrowotnych-w-polsce/

Przeczytaj także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *